Ks. dr Zdzisław Malczewski SChr, rektor PMK w Brazylii i duszpasterz Polonusów w Porto Alegre, które nawiedziła niespotykana powódź przesyła kolejne informacje dotyczące stanu z końca maja 2024 r., kiedy ujawniają się tragiczne skutki powodzi…

Kolejna niedziela w kalendarzu liturgicznym naszego Kościoła – 26 maja 2024 r. – uroczystość Trójcy Przenajświętszej! Z przykrością w sercu pragnę stwierdzić, że ze względu na przeciągającą się tragiczną powódź w brazylijskim stanie Rio Grandę do Sul i jego stolicy Porto Alegre – w której 1/3 terytorium została zalana brudna wodą – od miesiąca nie możemy sprawować Mszy Świętej w Polskim Kościele Pani Jasnogórskiej, gdyż tak region, jak i sama nasza świątynia zostały zalane wysoką wodą! W minionym tygodniu kolejne dni i noce pełne ulewnych deszczy nadal spowodowały utrudnienie w dotarciu do naszego kościoła, aby rozpocząć czyszczenie, odnowienie tego wyraźnego znaku wiary polskich emigrantów, którzy podjęli się trudnego wysiłku w okresie kryzysu światowego i zbudowali własny kościół!
Przed naszą wspólnotą polonijną staje wyzwanie, aby przywrócić – ofiarną pracą i z pomocą dobrych i solidarnych ludzi – świątyni warunki do jej godnej misji nadprzyrodzonej! Zatem w poniedziałek 27 maja udaliśmy się z przedstawicielami Rady Kapelanii Polskiej Pani Jasnogórskiej w Porto Alegre, mieście doświadczanym od miesiąca skutkami powodzi! Ostatni raz byłem przed miesiącem w kościele, aby przenieść Najświętszy Sakrament na piętro do mojej biblioteki!
W gumowcach, rękawiczkach gumowych weszliśmy do sali, gdzie mamy niedzielne spotkania po Mszy i przez zakrystię weszliśmy do świątyni! Widok naszego kościoła był dla nas wstrząsający! Woda dostała się poniżej drzwi wejściowych od strony ulicy, stąd też nie dostały się śmieci do kościoła tylko brązowa, tłusta woda sięgająca gdzieś 1,20m wysokości, jak można było zaobserwować na ścianach pozostawiony brud!
Ławki poprzewracane, jak gdyby ktoś je rzucił w jedno miejsce! Najbardziej zwróciła moją uwagę figurka Chrystusa Zmartwychwstałego, która pozostała na podstawie tak jak stała przez cały Okres Wielkanocy! Figurka lekka, postawiona na wysokości i nienaruszona, natomiast ciężkie z drzewa wykonane ławki rzucone przez falę wody do kąta kościoła! Dla mnie – ucznia Chrystusa – to znak Boży dla nas: Jezus w tym naszym trudnym, bolesnym czasie cierpieniu jest z nami w postawie stojącej, zachęca nas, byśmy nie pozwolili, by wiatry chorych ideologii nami pomiatały, jak fale wody ciężkimi ławkami!
Jadąc do kościoła mieliśmy okropny, smutny, przygnębiający widok rzeczy usuniętych z domów, mieszkań z parteru, sklepów, zakładów przemysłowych! To co zostało nasiąknięte brudną wodą przez wiele dni, nie nadaje się do użycia! Stąd na chodnikach ulic stosy wyrzuconych rzeczy łącznie z meblami! Co pewien czas podjeżdżały ciężarówki i robotnicy wrzucali te wszystkie zniszczone rzeczy na przyczepę, aby zostały wywiezione poza miasto!
W imię Boże i za wstawiennictwem naszej Patronki Kapelanii i Kościoła Polskiego Pani Jasnogórskiej rozpoczniemy we wtorek zbierać w sali, zakrystii i kościele to co nie zostało przeniknięte wodą i nie uległo zniszczeniu! W środę natomiast wejdzie do kościoła firma, która rozpocznie dokładne mycie i czyszczenie świątyni! Następnie po wyschnięciu ścian, posadzki przystąpimy do konkretnych prac remontowych! Potrzebujemy jak najszybciej wyczyścić ściany, posadzkę kościoła, gdyż błoto jest bardzo „tłuste” więc kiedy jeszcze jest mokre trzeba go usunąć jak najszybciej! Kiedy takie błoto wyschnie to już jest trudno go usunąć, nawet z butów! Służby sanitarne informują aby pracować w czyszczeniu pomieszczeń mieszkalnych, miejscach społecznych ostrożnie właśnie w rękawicach o butach gumowych, aby chronić organizm od różnych chorób prowokowanych zakażeniem jakimś wirusem!
Dziękujemy wszystkim Ludziom Dobrej Woli, którzy składają swoją pomoc finansową do instytucji Kościoła w Polsce, aby nas wesprzeć w tym trudnym, smutnym okresie, abyśmy jak najszybciej dokonali remontu naszej 90-letniej świątyni! Ponadto spisujemy wspólnoty polonijne w stanie dotkniętym tą tragedią i rozpoczynamy kampanię, aby wesprzeć tych naszych Braci i nasze Siostry w wierze! Szczególnie zamierzamy pomóc w remoncie kościołów dotkniętych zniszczeniami na skutek tej strasznej powodzi! Albowiem proszę sobie wyobrazić 85% terytorium zamieszkałego we wspomnianym stanie zostało dotkniętych tragiczną powodzią! 1/3 miasta Porto Alegre zostają kompletnie zalana wodą pochodzącej z powodzi! Bliski 300 tys. osób w stolicy stanu straciło wszystko na skutek powodzi! Żadna ubezpieczalnia nie pokrywa poniesionych strat!
Niech Pan Bóg wynagradza tym wszystkim, którzy poczuwają się do braterskiego i solidarnego wsparcia Polonii w stanie Rio Grande do Sul i jego stolicy Porto Alegre!
tekst i fotografie: ks. Zdzisław Malczewski SChr

Pozostaje tylko dołączyć się do podziękowań za okazane wsparcie i ponawiamy apel, aby pomóc naszych Rodaków w usuwaniu skutków powodzi i powrocie do zwyczajnego życia. Akcję pomocową koordynuje Fundacja Kardynała Augusta Hlonda.

 


ponad 2 tygodnie temu, 2024-05-28 230 874 Drukuj

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne