W 2022 roku minister Jan Dziedziczak, Pełnomocnik Rządu RP ds. Polonii i Polaków za Granicą podczas uroczystości poświęcenia sztandaru Szkoły Polskiej w Reykjaviku zainicjował doroczne obchody Dnia Polonii i Polaków za Granicą oraz Miesiąca Polskiego Dziedzictwa poza Granicami w jednym z krajów, w którym znajdują się liczne skupiska polonijne. W roku 2023 (dokładnie w poniedziałek 29 maja 2023 r.) odbyły się one w Belfaście w Irlandii Północnej, miejscu, gdzie swój nowy dom znalazła tzw. nowa Polonia, by uczcić również pięciolecie istnienia tam polskiego konsulatu.

Jednym z ważnych punktów obchodów była wspólna modlitwa w intencji Polonii świata podczas uroczystej Mszy Świętej, której przewodniczył ks. Krzysztof Olejnik SChr, nasz przełożony generalny, a okolicznościową homilię wygłosił posługujący w Irlandii ks. Marian ‘Mario’ Jachym SChr. Koncelebrowali ją polonijni duszpasterze z obu stron Zielonej Wyspy na czele z ks. Stanisławem Hajkowskim SChr, miejscowym koordynatorem duszpasterstwa polonijnego oraz inni duchowni towarzyszący oficjalnej rządowej delegacji, m.in. ks. prof. Mirosław Kalinowski, rektor KUL i ks. Leszek Kryża SChr, dyrektor Biura Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie. Wśród przybyłych wraz z delegacją polskiego rządu była również Matka Ewa Kaczmarek MChR, przełożona generalna Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej. Spotkanie w zabytkowym ratuszu w Belfaście (City Hall) było także okazją, aby wręczyć niedawno ustanowione Odznaki za Zasługi dla Polonii i Polaków za Granicą. Zostali nią uhonorowani m.in. nasz ks. Generał, Matka Ewa i rektor KUL.

Przełożony Generalny, dziękując za odznaczenie, wskazał, że traktuje je jako wyraz uznania polskich władz dla misji podejmowanej przez braci i kapłanów Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej już od ponad 90 lat. Jest to uhonorowanie każdego chrystusowca posługującego zarówno w kraju, jak i poza granicami ojczyzny: podejmującego trud poszukiwania i odnajdywania każdej polskiej duszy, a następnie przyprowadzania jej do Chrystusa – źródła wszelkiego dobra i szczęścia, jedynego Odkupiciela człowieka. A przyjęta Odznaka za Zasługi dla Polonii i Polaków za Granicą zostanie przekazana do zakonnego archiwum na poczet utworzenia muzeum Towarzystwa Chrystusowego, w którym zostanie udokumentowana różnoraka działalność naszej zakonnej wspólnoty.

Internetowy portal Radia Maryja przedstawia szerszą relację z tych obchodów wraz z fotogalerią Zdjęcia na swoim oficjalnym fanpejdżu umieścił Pan Minister Dziedziczak, a filmowe reportaże znajdziemy na stronach TV Trwam i TVP Polonia.

kilkanaście zdjęć podesłał również ks. Generał


30 maja 2023r. 230 3094 Drukuj

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne