W niedzielę 23 lutego 2025 r. w czasie wieczornej Mszy Świętej w kościele parafialnym w Szczecinie Podjuchach w obecności abpa Wiesława Śmigla, metropolity szczecińsko-kamieńskiego oraz delegacji księży i świeckich z Niemiec uczczono pamięć zamęczonego przed 85. laty w niemieckim obozie koncentracyjnym proboszcza przedwojennej podjuszańskiej parafii ks. Alberta Willimsky’ego.

Przy okazji poświęcona została odnowiona tablica ku czci ks. Willimsky’ego (pierwszą odsłonięto z okazji 80. rocznicy śmierci kapłana), a także nowa tablica upamiętniająca powojennych proboszczów parafii. W parafialnej świątyni licznie zebrali się wierni oraz kapłani i osoby życia konsekrowanego.
Te celebracje wpisują się w przeżywany na terenie całej archidiecezji Rok Jubileuszowy 900-lecia Pomorskiej Misji Świętego Ottona z Bambergu oraz zapoczątkowują dziękczynienie Panu Bogu za 80 lat posługiwania kapłanów i braci Towarzystwa Chrystusowego na Pomorzu Zachodnim, wszak to nasi starsi Współbracia, posłuszni woli swojego Założyciela Prymasa Polski, Czcigodnego Sługi Bożego kard. Augusta Hlonda SDB, towarzyszyli i zaopiekowali się przybywającymi na te ziemie od 1945 roku polskimi osadnikami. To chrystusowiec, ks. Florian Berlik SChr, sprawował pierwszą Mszę Świętą w powojennym Szczecinie 6 maja 1945 r., a innemu Współbratu, ks. Kazimierzowi Świetlińskiemu SChr, zawdzięczamy nazwy kilku szczecińskich ulic… Ci pierwsi chrystusowcy poszli, tak, jak zachęcał w czasie ich kapłańskich rekolekcji Kardynał Założyciel, w warunki ciężkie z pełnym kapłańskim zaufaniem, z zakonnym sercem pełnym dobroci i miłości, sercem ojca godnego zaufania poszli z pełnym oddaniem i podążyli do miast i miejscowości regionu, tj. do Szczecina, Stargardu, Gryfic, Płotów, Trzebiatowa, Goleniowa, Stepnicy, Pyrzyc, Chociwla, Dobrzan i in. przystosowywali tamtejsze protestanckie świątynie do kultu katolickiego i je poświęcali.
Piotr Semka, dziennikarz i historyk, który na okoliczność 80-lecia polskiego Szczecina wydał piękny dwutomowy album pt. Najdalsza Polska. Szczecin 1945-1950, wskazuje w nim, że ks. Albert Willimsky oraz bł. Karol Lampert i ewangelicki pastor Dietrich Bonhoeffer należeli do działających w Szczecinie (wówczas Stettinie) i jego okolicach (dzisiaj stanowiących jego prawobrzeżne osiedla, na terenie których posługują chrystusowcy) czołowych działaczy opozycji antynazistowskiej: przez autora zostali określeni jako trzej sprawiedliwi z miasta Stettin (zob. P. SEMKA, Najdalsza Polska. Szczecin 1945-1950, t. I, Wrocław 2024, s. 28). Warto i trzeba takie postaci przypominać i honorować, dlatego też poza tablicą w kościele parafialnym pojawiła się kościele wystawa poświęcona ks. Willimsky’emu.
ilustrację stanowi zrzut ekranu z profilu Facebook parafii