«Zwycięstwo przyjdzie przez Maryję» – pod tym hasłem odbył się polonijny zjazd AD 2024 w narodowym sanktuarium Irlandczyków. Na zaproszenie koordynatora duszpasterstwa polskiego w Irlandii, ks. dra Stanisława Hajkowskiego SChr, pielgrzymce przewodniczył bp Artur Ważny, niedawno ustanowiony ordynariusz diecezji sosnowieckiej. Sobota 8 czerwca 2024 r., w którą w liturgii Kościoła przypadło wspomnienie Niepokalanego Serca NMP, była wymarzonym dniem na pielgrzymkę Polaków do Matki Bożej w Knock. Pogoda, frekwencja i wiara stworzyło wspólnotę zjednoczonych w modlitwie, medytacji, uwielbieniu i Eucharystii.

Wspólne pielgrzymowanie i modlitwę rozpoczęliśmy godz. 11:00 Drogą Krzyżową prowadzoną na zewnątrz przez ks. M. Jachyma SChr. W międzyczasie pątnicy mogli przystąpić do sakramentu spowiedzi w Kaplicy Pojednania. Potem, pomiędzy godz. 12.30 a 13.15, na placu przed sanktuarium odbyło się spotkanie integracyjne młodzieży, a następnie w Kaplicy Objawień podczas godzinnej adoracji trwały modlitwy o uzdrowienie poprowadzone przez Księdza Biskupa. Oprawę muzyczną przygotował zespół z Newbridge.

O godz. 15.00 w bazylice Matki Bożej, nota bene konsekrowanej we wrześniu 1979 r. przez Jana Pawła II, rozpoczęła się Eucharystia pod przewodnictwem Gościa z Polski. Wokół ołtarza stanęło 14 kapelanów polskich w tym czterech chrystusowców: dwóch z Irlandii Północnej ks. Włodzimierz Dziduch SChr i ks. Wojciech Stachyra SChr oraz kolejnych dwóch z Republiki Irlandii – ks. Stanisław Hajkowski SChr i ks. Marian Jachym SChr. O oprawę muzyczną zatroszczyły się zespoły z duszpasterstwa w diecezji Meath i Limerick.

W homilii główny celebrans wskazał na trzy aspekty pobożności maryjnej: pierwszy jest jednoliterowy – «z» Maryją, drugi dwuliterowy – «do» Maryi, a trzeci składa się z trzech liter – «jak» Maryja. Do tego można by jeszcze dodać «czwarty», czteroliterowy wymiar związany z kard. Augustem Hlondem, założycielem Towarzystwa Chrystusowego, który mówił, że zwycięstwo przyjdzie «przez» Maryję.

W XIX Narodowej Polskiej Pielgrzymce do Sanktuarium Matki Bożej w Knock, wzięło udział blisko 1000 osób. Ave Maryja!

tekst i zdjęcia: ks. M. Jachym SChr


09 czerwca 230 594 Drukuj

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne