15 września 1896 r. dokonano poświęcenia kościoła św. Józefa w Mikołajowie. Po 125 latach wierni, którzy dzisiaj gromadzą się na wspólnej modlitwie, przybywają, aby dziękować za wczoraj i dziś tej świątyni i tamtejszej wspólnoty parafialnej. Przybywają, aby dziękować za wszystkich, którzy gromadzili się i gromadzą na wspólnej modlitwie w kościele a jednocześnie, by prosić o dobre jutro: o wszelkie Boże łaski i dobrodziejstwa oraz o opiekę i wstawiennictwo Świętego Patrona parafii.

Jubileuszowe i okolicznościowe obchody rozpoczęły się już w ipsa die rocznicy, we wspomnienie NMP Bolesnej. Razem z miejscową wspólnotą i jej proboszczem ks. Aleksandrem Repinem SChr w dziękczynnej modlitwie wzięli udział ks. Roman Twaróg SChr z Kamieńca Podolskiego, weteran duszpasterstwa na ziemi ukraińskiej, który po latach ateizacji kraju i społeczeństwa podjął tam Bożą siejbę Ewangelii oraz ks. Bogusław Burgat SChr, wikariusz generalny Towarzystwa Chrystusowego.

Natomiast w następującą niedzielę 19 września 2021 r. w południe rozpoczęły się centralne obchody jubileuszu 125-lecia pod przewodnictwem bpa Stanisława Szyrokoradiuka OFM, ordynariusza diecezji odesko-symferopolskiej. Jubileusz i przeżywany w Kościele Rok Świętego Józefa stały się okazją, aby ogłosić mikołajowski kościół diecezjalnym Sanktuarium Świętego Józefa. Oddajmy zatem głos obecnym na uroczystościach:

19 września 2021 r. parafia św. Józefa w Mikołajowie świętowała uroczystość dziękczynną za dar kościoła i ogłoszenie go Sanktuarium Świętego Józefa. Okazją ku temu stała się 125. rocznica poświęcenia kościoła św. Józefa oraz trwający w całym Kościele Rok Świętego Józefa. Dziękczynnej, uroczystej Eucharystii przewodniczył ordynariusz diecezji odesko-symferopolskiej ksiądz biskup Stanisław Szyrokoradiuk OFM, a koncelebrowali goście, którzy przybyli na to święto – ks. Bogusław Burgat SChr, wikariusz generalny Towarzystwa Chrystusowego, ks. Roman Twaróg SChr, pracujący od ponad 30 lat na Ukrainie, w Kamieńcu Podolskim oraz księża z diecezji.

Ks. Aleksander Repin SChr, miejscowy proboszcz, przywitał wszystkich obecnych na uroczystości, wspomniał i podkreślał, że ta świątynia przeżyła zarówno radosne, jak i smutne wydarzenia, ale pozostała tym, po co została zbudowana – miejscem spotkania człowieka z Bogiem, stając się ponadto perłą Mikołajowa. Jubileuszowa uroczystość to okazja, by wspomnieć i podziękować za duszpasterskie posługiwanie wszystkich kapłanów z Towarzystwa Chrystusowego, którzy podnosili świątynię z ruin oraz odradzali duchowo parafię. To okazja, by podziękować wszystkim dobrodziejom za wsparcie i za wszystko, co było zrobione dla parafii oraz, by podziękować tym, którzy na co dzień martwią się i troszczą o tę świątynię, żeby była wciąż taka piękna, wciąż była perłą i chlubą całego miasta.

Po Mszy odbyła się procesja wokół kościoła, poświęcenie witraża przy wejściu do świątyni, poświęcenie i odsłonięcie pamiątkowej tablicy informującej o tym, że mikołajowski kościół jest diecezjalnym sanktuarium Świętego Józefa oraz poświęcenie kamiennych tablic z Przykazaniami Bożymi na terenie przykościelnym. Dalsze zaś radosne świętowanie przeniosło się do domu parafialnego.

s. Faustyna Kowalska OSBM


20 września 2021r. 230 4207 Drukuj

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne