Rocznicowe uroczystości w Bredzie
Dwie ważne rocznice (do tego okrągłe) uczyniły szczególnymi w Bredzie ostatnią niedzielę października i pierwszą listopada 2024 r. Były to 80 rocznica wyzwolenia miasta przez żołnierzy 1 Dywizji Pancernej pod dowództwem gen. Stanisława Maczka oraz piętnastolecie istnienia polskiej parafii.
Ingres abpa Wiesława Śmigla, nowego metropolity szczecińsko-kamieńskiego
Od Niedzieli Zesłania Ducha Świętego AD 2024 w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej trwa Rok Jubileuszowy 900-lecia Pomorskiej Misji Świętego Ottona z Bambergu. W jego obchody wpisuje się przede wszystkim dziękczynienie za dar chrztu i wiary mieszkańców Pomorza Zachodniego oraz prośba o Bożą pomoc i dary Ducha Świętego na kontynuowanie dzieła ewangelizowania świata, szczególnie jego skrawka nad Odrą i Bałtykiem.
Grupa «Czarna – Czerwone Maki» na pielgrzymim szlaku
Tradycyjnie już 6 sierpnia 2024 r. o świcie z kościoła św. Anny w Warszawie wyruszyła Warszawska Pielgrzymka Piesza Akademickich Grup 17-tych (WPP AG 17) na Jasną Górę, a w niej grupa Czarna prowadzona przez chrystusowców. Tegoroczne pielgrzymowanie było naznaczone dziękczynieniem za pięćdziesiąty już raz pielgrzymowania grupy Czarnej. Hasłem przewodnim pielgrzymki były słowa: „Kocham Kościół” i stało się ono zarazem przedmiotem duchowych rozważań, które w oparciu o fragmenty Listów Nowego Testamentu prowadził nasz przewodnik ks. Marcin Sęk SChr, na co dzień proboszcz parafii pw. NSPJ w Kamieńcu Podolskim.
Medale «Pro Polonia et Ecclesia» dla muzycznych zespołów z Trójcowa
Urodziny najstarszych chrystusowców posługujących na Wyspach Brytyjskich
50-lecie parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie
XX Spotkanie «Góra Tabor»
O kapłańskich jubileuszach jeszcze jedno słowo…
Uroczystości tytułu naszych wspólnot parafialnych
Uroczystość Zesłania Ducha Świętego wieńcząca okres paschalnej pięćdziesiątnicy rozpoczęła czas obfitujący w uroczystości tytułu parafii, w których posługują bracia i kapłani z Towarzystwa Chrystusowego.
Podwójny jubileusz w Marianowie
Pod patronatem pana Zbigniewa Boguckiego wojewody zachodniopomorskiego i z jego udziałem w Marianowie przeżywano podwójne uroczystości rocznicowe – 775 lat Marianowa oraz 75-lecie posługi duszpasterskiej chrystusowców w miejscowym kościele zorganizowane wspólnie przez parafię i gminę Marianowo.
Świętojańskie uroczystości w Stargardzie AD 2023
W obchody uroczystości ku czci św. Jana Chrzciciela AD 2023 – Patrona najstarszego istniejącego miejsca kultu w Stargardzie oraz Patrona Miasta Stargardu – wpisały się doniosłe rocznice dwóch ważnych dla miasta dat: minęło bowiem 780 lat od dnia, kiedy w 1243 r. książę pomorski Barnim I Dobry nadał Stargardowi magdeburskie prawa miejskie oraz 20 lat od ogłoszenia Świętego Jana Chrzciciela Patronem Stargardu.
Jubileusz 25-lecia ustanowienia Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie
19 czerwca 1998 r., w czasie uroczystości odpustowych ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa, abp Marian Przykucki, ówczesny metropolita szczecińsko-kamieński, przychylając się do prośby ówczesnego proboszcza parafii ks. Zbigniewa Rakieja SChr, ustanowił kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w centrum Szczecina sanktuarium ku czci Serca Bożego. W dekrecie erygującym Sanktuarium wskazano powody, dlaczego ta świątynia dostępuje tego zaszczytu: wszak przy tym kościele rozpoczęło się życie religijne osadników przybywających do Szczecina po wojennej zawierusze i w nim przez wiele lat odbywały się główne miejskie uroczystości religijne; w tej świątyni pod koniec 1959 r. erygowano Kaplicę Wieczystej Adoracji oraz ustanowiono całodzienny dyżur stałego konfesjonału.
Poświęcenie organów w Pyrzycach
W czerwcu 1969 r. Pyrzyce uroczyście celebrowały dzień poświęcenia odbudowanej po wojennych zniszczeniach dumnie stojącej w centrum miasta monumentalnej świątyni, w czerwcu 2023 r. – swoisty powrót na główny chór organów, instrumentu imitującego całą orkiestrę i wspierającego gromki śpiew wiernych ku chwale Bożej. Stało się to dokładnie w czwartkowy wieczór 15 czerwca 2023 r., gdy abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński dokonał ich uroczystego poświęcenia.
Jubileuszowe obchody w Poznaniu i Puszczykowie
Na dzień 8 września 1932 r. datowany jest dekret naszego Założyciela, Prymasa Polski kard. Augusta Hlonda powołujący nowe zgromadzenie zakonne – Towarzystwo Chrystusowe dla Wychodźców. Dokładnie 90 lat później, 8 września 2022 r., na wspólnym wyśpiewaniu Bogu Magnificat… i Te Deum… zgromadzili się chrystusowcy w domach w Puszczykowie i Poznaniu.
Jubileuszowe obchody w Potulicach
Na dzień 8 września 1932 r. datowany jest dekret naszego Założyciela, Prymasa Polski kard. Augusta Hlonda powołujący nowe zgromadzenie zakonne – Towarzystwo Chrystusowe dla Polonii Zagranicznej. Wszystko zaczęło się jakieś dwa tygodnie wcześniej… Na audiencji u Prymasa Polski kard. Augusta Hlonda ks. Ignacy Posadzy otrzymał błogosławieństwo na budowanie nowego zgromadzenia zakonnego, Usłyszał przy tym słowa: „A więc rozpoczynamy in nomine Domini. Zaufajmy Bogu! On na pewno wam pomoże” i 23 sierpnia 1932 r. wraz z trzema kandydatami na braci przybył do Potulic, by realizować myśl Założyciela o stworzeniu wspólnoty zakonnej, której celem specjalnym jest troska i staranie o Polaków, którzy wyemigrowali i emigrują.
Nasze dziewięćdziesiąte urodziny…
Najlepsza Matko nasza, Maryjo, Królowo Towarzystwa Chrystusowego,
zwróć Twoje dobre oczy na naszą rodzinę zakonną.
Wspieraj ją, udoskonalaj i zachowuj w przyszłości.
Tymi słowami każdy chrystusowiec modli się, prosząc o wstawiennictwo i opiekę Maryi w wiernym i gorliwym wypełnianiu swojego posłannictwa, w realizacji zadań, dla których powstało przed 90 laty nasze zgromadzenie zakonne.
75 lat parafii w Manchester
Usłyszałem, gdy mi powiedziano pójdziemy do domu Pana (Ps 122[121],1)
W uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata AD 2022 odbyły się główne uroczystości Jubileuszu 75-lecia istnienia parafii Miłosierdzia Bożego w Manchester. Cały Jubileuszowy Rok był przygotowaniem do tego dziękczynienia: trzy serie rekolekcji, wielkopostne pasyjne kazania, wystawy, spotkania i inne wydarzenia prowadziły nas do tego dnia, do niedzieli 20 listopada.
Nasze 90. urodziny…
Na dzień 8 września 1932 r. datowany jest dekret naszego Założyciela, Prymasa Polski kard. Augusta Hlonda powołujący nowe zgromadzenie zakonne – Towarzystwo Chrystusowe dla Polonii Zagranicznej. Każdego roku, a chyba bardziej, gdy przypada okrągła bądź jubileuszowa rocznica w tym dniu staramy się szczególnie pamiętać o sobie, o naszej zakonnej wspólnocie oraz o naszej posłudze i misji…
Modlitewne czuwanie na Jasnej Górze
Bogarodzico, Matko nasza, [Maryjo], Królowo Towarzystwa Chrystusowego!
Wielbimy dobrego Boga, który w Duchu Świętym wyniósł Cię spośród wszystkich ludzi
do wielkiej godności Matki swego Syna i obdarzył Cię pełnią łaski.
[i] zwracamy się z ufnością do Ciebie, powierzając Ci Towarzystwo i wszystkie jego sprawy.
Oczyść je z wszelkiej ludzkiej słabości i egoizmu;
do naszej słabej wiary i miłości dodaj siłę Twojej miłości i wiary
i oddaj [nas] Panu [i Królowi] naszemu Jezusowi Chrystusowi…
W dziewięćdziesiątym roku istnienia Towarzystwa Chrystusowego parafrazując akt oddania się Matce Najświętszej u tronu Jasnogórskiej Madonny chcemy odnowić i powtórzyć nasze zawierzenie, potwierdzić naszą gotowość do pracy wśród Polonii całego świata, że o bratnie dusze idziemy w bój, aby przybliżać im Chrystusa: Jego miłość, dobroć i miłosierdzie, aby ich do Chrystusa przyprowadzać…
«Medal 100-lecia Odzyskania Niepodległości» dla Towarzystwa Chrystusowego
Dziękuję Ci, Najłaskawszy Panie, za wszystkie tak liczne dobrodziejstwa,
których raczyłeś mi udzielić w swej wspaniałomyślnej dobroci i łaskawości.
Dziękuję Ci przede wszystkim za to, że mnie stworzyłeś […], Najdroższą Krwią odkupiłeś.
Dzięki Ci składam za to, że odrodziłeś mnie wodą chrztu świętego,
powołałeś do stanu zakonnego, uwolniłeś od licznych nieszczęść,
wreszcie za owo niepojęte dobrodziejstwo, że mnie wybrałeś do liczby Twoich umiłowanych synów.
Każda osobista czy wspólnotowa rocznica jest okazją do dziękczynienia, zatem w roku 90. rocznicy powstania Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej każdy chrystusowiec składa podziękowania Wszechmocnemu Bogu za dar życia i powołania oraz za wszelkie Boże dobrodziejstwa. Przywołane słowa to codzienna modlitwa dziękczynna, która w czasie jubileuszu brzmi jakby jeszcze donioślej… Nadto w to dziękczynienie wpisują się wszyscy, którzy razem z nami świętują rocznicę powstania naszego zgromadzenia, bo chcemy dziękować również za każdą spotkaną osobę i za wszystkie dobro, które z tych spotkań wyrosło…
W wirze przygotowań do potrójnego jubileuszu w Potulicach
Srebrny jubileusz Parafii św. Jadwigi Królowej w Poznaniu
7 września 1997 r. ówczesny Arcybiskup Poznania wydał dekret erygujący nową parafię na północnych obrzeżach miasta. Patronką nowej wspólnoty została św. Jadwiga Królowa, którą dokładnie trzy miesiące wcześniej (8 czerwca 1997 r.) św. Jan Paweł II kanonizował w Krakowie.
20. rocznica zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu
W zakonnej kronice już napomknęliśmy o tym wydarzeniu, ale warto jeszcze raz przypomnieć…
Wspólnotowe świętowanie imienin i srebrnego jubileuszu kapłaństwa
Srebrny jubileusz kapłaństwa w domu głównym
Polska Parafia Personalna na Węgrzech laureatem nagrody św. Władysława
W tym roku nagrodę św. Władysława Ogólnokrajowy Samorząd Polski przyznał Polskiej Parafii Personalnej na Węgrzech.
Odznaczenia państwowe dla księży pracujących w Australii i N. Zelandii
Chrystusowcy posługujący Polonii w Australii i Nowej Zelandii świętowali 60-lecie pracy duszpasterskiej na Antypodach.
Jeszcze o kapłańskich jubileuszach…
Ćwiczenia duchowe współbraci w USA i Kanadzie
Doroczne rekolekcje zakonne chrystusowców posługujących w USA i Kanadzie odbyły się w dniach od 29 kwietnia do 3 maja 2019 roku w Cardinal Stritch Retreat House w Mundelein, IL. Nauki rekolekcyjne wygłosił o. Włodzimierz Zatorski OSB z Tyńca.
Prymicje i złoty jubileusz kapłaństwa…
Podobnie i niemalże jak w roku ubiegłym odliczamy kolejne dni wydarzeniami, które dokonują się w jednym z majowym tygodni: święcenia, prymicje, jubileusz. Od wtorku radujemy się czterema kapłanami, którzy wieczorem następnego dnia sprawowali Mszę Świętą prymicyjną dla seminarium, dla mieszkańców domu głównego oraz dla przyjaciół i darczyńców zgromadzenia.