Kurytybskie celebracje ku czci Czarnej Madonny
Nie tylko refleksją nad misją i powołaniem świeckich żył Kościół w Kurytybie w ostatnich dniach sierpnia 2024 r. Nie mogło zabraknąć w tych dniach szczególny modlitwy do Czarnej Madonny; modlitwy za wstawiennictwem Tej, która w Obrazie Jasnogórskim towarzyszyła Polakom wyjeżdżającym z ojczyzny w poszukiwaniu lepszego życia i który to Obraz znajdziemy niemalże w każdej świątyni, gdzie na modlitwie gromadzą się Polacy i osoby pochodzenia polskiego. A w ponad dwumilionowej Kurytybie, według oficjalnych danych, co piąty jej mieszkaniec ma polskie korzenie. Nic więc dziwnego, że wiele tu miejsc i pamiątek związanych z Polską.
Czerwcowe notatki kronikarza…
Książka promująca ojczyznę św. Jana Pawła II dotarła potomków emigrantów polskich w Brazylii…
„Bem-vindos à Polónia! (Witaj w Polsce!)” – to tytuł książki promującej Polskę jaką udało się w połowie lipca 2024 r. sprowadzić naszemu Współbratu, ks. Kazimierzowi Długoszowi SChr do Brazylii.
Obchody rocznicy wizyty Ojca świętego Jana Pawła II w Kurytybie
Odsłonięcie pamiątkowej tablicy poświęconej Polskim Siłom Zbrojnym
W samo południe 3 maja 2024 r. w centrum Manchester odsłonięto pamiątkową tablicę poświęconą Polskim Siłom Zbrojnym.
Parafia polonijna w Calgary uhonorowana przez Prezydenta RP
Majowe święta w Johannesburgu
Można by pokusić się o stwierdzenie, że serce Polaka w początku maja jakby biło jeszcze mocniej, wszak to czas ważnych dni – Święto Konstytucji 3 Maja i uroczystość NMP Królowej Polski. Trzeba jeszcze dodać obchodzony od ponad 20 lat Dzień Flagi RP i Dzień Polonii… Dla Polaków mieszkających w Johannesburgu i uczestniczących w niedzielnych Mszach w Norwood to również święto tytularne ich kościoła Świętego Józefa Robotnika (1 maja przypada wspomnienie Świętego Józefa Rzemieślnika/Robotnika).
Z polonijnych annałów…
Wieści z Antypodów…
Kronika prowincji pw. Świętej Rodziny obejmująca Australię i Nową Zelandię przekazuje kilka bardzo ważnych informacji.
Relikwie Bł. Stefana Frelichowskiego w Australii
17 grudnia 2023 r., w trzecią niedzielę adwentu do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Keysborough zostały wprowadzone relikwie kapłana, męczennika z Dachau, harcerza – bł. Druha Wicka – Stefana Wincentego Frelichowskiego. Uroczystość pod przewodnictwem bpa Sławomira Odera, ordynariusza diecezji gliwickiej, odbyła się w ramach obchodów 20. rocznicy ogłoszenia bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego patronem polskiego harcerstwa.
…każdy może Świętym być…
Na jednym z portali katolickich zostało postawione pytanie: Czy motywacją do organizowania modlitewnych czuwań, balów, korowodów i zabaw związanych ze świętymi było coraz bardziej popularne w Polsce Halloween? I zaraz padła odpowiedź, że pojawiły się one poniekąd jako «katolicka alternatywa» dla dyniowych imprez, jednak sporo z nich jest udaną próbą podkreślenia, że 1 listopada nie jest dniem żałoby, ale dniem radości ze zbawienia wszystkich ludzi, którzy już są w niebie – czyli świętych, zarówno tych znanych z nazwiska, jak i tych całkiem anonimowych.
105. rocznica odzyskania niepodległości
Przed Twe ołtarze zanosim błaganie: ojczyznę wolną pobłogosław, Panie! – nie brakowało chyba miejsca na świecie, gdzie biją polskie serca, by nie śpiewano tej pieśni, by nie zanoszono modlitwy w intencji Polski. W to wołanie włączyli się wierni wraz z duszpasterzami z naszych parafii w kraju i zagranicą.
Różne formy rozpowszechniania dzieła życia naszych Wielkich Rodaków
Działo się w październiku…
O różnorodności spotkań formacyjnych w naszych wspólnotach parafialnych pisaliśmy już nie raz: każdy znajdzie coś dla siebie.
Zaproszenie do Wrocławia na konferencję
Żyjemy w świecie, w którym lewicowe ideologie wspierane przez najnowsze zdobycze technologii sieją w ludzkich umysłach prawdziwe spustoszenie. Nasi paneliści odpowiedzą na pytania, jak odnosić się do zagrożeń współczesności w oparciu o nauczanie Papieża-Polaka.
Czy wiecie Państwo, że w Encyklikach św. Jana Pawła II znalazły się pouczenia, które zastosować można do zagrożeń związanych z rozwojem sztucznej inteligencji? Czy zdajecie sobie sprawę z roli Polonii, jaką wyznaczył ten wielki święty Kościoła katolickiego? Zapraszamy na konferencję, która będzie naszą wspólną drogą ku tym prawdom, które współczesny świat chce nam odebrać i zasypać gdzieś głęboko na kartach historii. W tym również prawdom o apostolskiej misji Polaków według koncepcji kard. Augusta Hlonda i Roberta Schumana.
Tymi słowami Instytut Myśli Schumanna, który we współpracy z naszym zgromadzeniem organizuje we Wrocławiu w sobotę 4 listopada 2023 r. konferencję naukową, zachęca do jej udziału.
«Kongres dla Niepodległej» AD 2023
«Kongres dla Niepodległej» to doroczne zebranie utworzonej przed kilkoma laty organizacji polonijnej – Światowego Stowarzyszenia «Republika Polonia» zrzeszającego Polonusów z wielu krajów świata i niemalże ze wszystkich kontynentów. W tym stowarzyszeniu aktywnie uczestniczy nasz Współbrat – ks. dr Zdzisław Malczewski SChr, rektor Polskiej Misji Katolickiej w Brazylii.
Krótki przegląd naszych inicjatyw duszpasterskich na początku kolejnego roku formacyjnego
Stulecie polskiej emigracji we Francji
Duszpasterskie i polonijne posługiwanie kolejnego chrystusowca docenione…
Za pośrednictwem różnych mediów dowiadujemy się, że nasza posługa w kraju i poza jego granicami jest doceniana i zostaje uhonorowana bądź odznaczeniami, bądź nagrodami, bądź wyróżnieniami, bądź nominacjami do nich. Na łamach kalendarium pragniemy dzielić się z naszymi Drogimi Przyjaciółmi i Czytelnikami tymi radościami, a jednocześnie chcemy nieustannie prosić o modlitewne towarzyszenie, by wszelkie podejmowane działania przez chrystusowców przynosiły błogosławione owoce i by żaden Polak nie zagubił się na obczyźnie.
Powrót do ojczyzny kolejnego bohatera
Po ponad 50 latach doczesne szczątki gen. Ludwika Kmicica-Skrzyńskiego, który swoje życie poświęcił ojczyźnie a serce oddał kawalerii polskiej, powróciły do kraju i spoczęły na podlaskiej ziemi, w ostatnim miejscu jego wojskowej służby w kraju.
Ks. Zdzisław Malczewski SChr uhonorowany złotym medalem «Zasłużony dla Nauki Polskiej Sapentia et Veritas»
Zjazdy, kursy, spotkania…
Fundacja im. Kardynała Augusta Hlonda wznawia działalność
Z radością pragniemy poinformować, że po kilku latach zawieszenia działalności, Fundacja im. Kardynała Augusta Hlonda wznawia swoją działalność!
Na Peloponezie stanął pomnik Juliusza Słowackiego
W Grecji, w nadmorskim mieście Nauplion na Peloponezie, w niedzielę 11 czerwca 2023 r. odsłonięto pomnik polskiego poety Juliusza Słowackiego.
Z polonijnych i parafialnych annałów…
Chrystusowiec uczestnikiem posiedzenia w Senacie RP na temat Polonii w Brazylii
W dniu 9 maja 2023 r. posiedzenie Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą Senatu RP zostało poświęcone aktualnej sytuacji Polonii brazylijskiej.
Odznaczenia dla ks. Andrzeja Galanta SChr
„Sławny w męczenników gronie, o Wojciechu nasz patronie…”
Sławny w męczenników gronie, o Wojciechu, nasz patronie! […]
zawsze stawaj nam w obronie, a swoimi modlitwami Boga prosić racz za nami.
Przywołujemy słowa pieśni ku czci Świętego Wojciecha, bo czynimy je naszą modlitwą o jego wstawiennictwo, aby wspierał nasze wszelkie duszpasterskie wysiłki, by przynosiły piękne i błogosławione owoce.
Piszą o nas…
Działalność ks. Kryży po raz kolejny doceniona…