Gdy w niedzielę 10 września 2023 r. w naszej ojczyźnie radujemy się beatyfikacją rodziny Ulmów, która mocno do serca wzięła słowa Pana Jezusa w Ewangelii o tym, że każdy jest bliźnim i każdego należy miłować (por. Łk 10,25-37) i poświęciła własne życie, aby ratować życie innych, gdyż nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie oddaje za przyjaciół swoich (por. J 15,13), w innym miejscu na kuli ziemskiej został przypomniany heroiczny gest św. Maksymiliana Marii Kolbego, który postanowił iść na ochotnika na śmierć, by ocalić życie ojca rodziny. Stało się za sprawą uroczystego wprowadzenia jego relikwii do kościoła Mariakerk w Bredzie (Mariaplein 1), w którym na modlitwie gromadzi się tamtejsza Polonia. Uroczystościom przewodniczył bp Jan (Johannes) Liesen, ordynariusz diecezji Breda, a wziął w nich udział ks. Krzysztof Olejnik SChr, nasz przełożony generalny, który w czasie Mszy Świętej z wprowadzeniem relikwii męczennika z Auschwitz wygłosił homilię. Dodajmy, że św. Maksymilian Maria Kolbe jest patronem tamtejszej polonijnej wspólnoty parafialnej. O wydarzeniu informował nawet diecezjalny serwis www, a w parafii zorganizowano duchowe przygotowanie do tego wydarzenia.

Oddajmy jednak głos miejscowemu duszpasterzowi, który wraz z parafianami organizował to wydarzenie i w nim uczestniczył…

W niedzielę 10 września 2023 r. do kościoła Polskiej Parafii w Bredzie (NL) zostały uroczyście wprowadzone relikwie św. Maksymiliana Marii Kolbego, który jest jej Patronem. Relikwiarz został umieszczony w kościele, w którym już od trzech lat gromadzi się Polonia diecezji Breda. Uroczystości przewodniczył bp Jan Liesen, ordynariusz diecezji Breda. Okolicznościową homilię ks. Krzysztof Olejnik SChr wygłosił przełożony generalny Towarzystwa Chrystusowego. Obecny był również o. dr Mariusz Słowik OFMConv., gwardian z Niepokalanowa. Po uroczystościach licznie zgromadzeni parafianie wzięli udział w przygotowanym Pikniku.
Św. Maksymilianie módl się za nami.
tekst i zdjęcia: ks. prob. Józef Okonek SChr

 

 


11 września 2023r. 230 2339 Drukuj

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne