
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych AD 2025
Od 2011 roku, 1 marca, w rocznicę wykonania wyroku śmierci na członkach Zarządu Głównego Zrzeszenia «Wolność i Niezawisłość», obchodzimy w Polsce Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. 1 marca 2025 r. przypadł w sobotę i pozwolił na organizowanie, a przede wszystkim na liczne uczestnictwo w obchodach tego dnia, a nawet rozszerzenie ich na cały pierwszy weekend marca.

«Tropem Wyklętych 2025»
W 2011 r. Sejm RP ustanowił 1 marca Narodowym Dniem Pamięci o Żołnierzach Wyklętych. W jego obchody wpisuje się promowanie wartości patriotyzmu i miłości do ojczyzny przez ukazywanie sylwetek zapomnianych bohaterów, którzy po zakończeniu II wojny światowej nie złożyli broni i podjęli walkę z sowieckim okupantem oraz komunistycznym zniewoleniem, albowiem pragnęli Polski prawdziwie wolnej i niepodległej. Owocem ich odwagi i krwi jest dzisiaj wolna i niepodległa Polska, która dla współczesnych pokoleń staje się zadaniem, aby ją chronić, pielęgnować, nie pozwolić, aby zatarła się pamięć o bohaterach dawnych dni, pośród których znajdziemy też i chrystusowca, ks. mjra Rudolfa Marszałka, straconego w mokotowskim areszcie 10 marca 1948 r. kapelana i żołnierza oddziałów podziemia niepodległościowego.
1 i 2 marca 2025 r. parafia MB Bolesnej w Chociwlu wraz ze Strzeleckim Stowarzyszeniem Batalion i Wojskowym Centrum Rekrutacyjnym organizuje szereg wydarzeń z okazji tego dnia:

Wielkopostna oferta - wielkopostne inicjatywy AD 2024

105. rocznica odzyskania niepodległości
Przed Twe ołtarze zanosim błaganie: ojczyznę wolną pobłogosław, Panie! – nie brakowało chyba miejsca na świecie, gdzie biją polskie serca, by nie śpiewano tej pieśni, by nie zanoszono modlitwy w intencji Polski. W to wołanie włączyli się wierni wraz z duszpasterzami z naszych parafii w kraju i zagranicą.

Powrót do ojczyzny kolejnego bohatera
Po ponad 50 latach doczesne szczątki gen. Ludwika Kmicica-Skrzyńskiego, który swoje życie poświęcił ojczyźnie a serce oddał kawalerii polskiej, powróciły do kraju i spoczęły na podlaskiej ziemi, w ostatnim miejscu jego wojskowej służby w kraju.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
"Być wolnym, a jednak czuć się niewolnikiem, to chyba najstraszniejsze uczcie. A jednak jest ono w sercach nas wszystkich. I te pęta niewoli szatańskiej chcemy zerwać , my, garstka szaleńców, którzyśmy się wyrzekli wszystkiego - nawet prymitywizmu życiowego - domu rodzinnego - wszelkiej wygody, a wzięliśmy na siebie trud i krwawy znój. Walczymy dziś o wolność całego narodu, by poprzez mogiły tych, co polegli, śladem krwi naszych blizn szedł każdy obywatel, myślący i czujący tak jak my. Ku zwycięstwu sprawiedliwości" - tak pisał do swojej rodziny ks. major Rudolf Marszałek SChr, ps. Piotr Opoka.

W 110. rocznicę urodzin ks. mjr. Rudolfa Marszałka SChr…
Obchody poświęcone pamięci ks. mjra Rudolfa Marszałka SChr ps. «Piotr Opoka», które zostały zorganizowane z okazji 110. rocznicy jego urodzin w parafii pw. św. Jadwigi Królowej, trwały trzy dni, cały ostatni weekend sierpnia 2021 r. i miały różnorodny wymiar oraz charakter. Poza charakterem typowo duchowym związanym z modlitwą w intencji zmarłego Współbrata znalazły się elementy związane z historią i kulturą oraz kształtowaniem postaw obywatelskich i patriotycznych, a także związane ze sportową rywalizacją i z budowaniem wspólnoty.

Tablica pamięci ks. mjra Rudolfa Marszałka SChr

Film dokumentalny o ks. mjr. Rudolfie Marszałku

73. rocznica śmierci ks. Rudolfa Marszałka SChr, "Opoki" - Żołnierza niezłomnego
10 marca 1948 roku w więzieniu na Mokotowie zginął od strzału w tyłu głowy wymierzonego przez komunistycznych oprawców, ks. major Rudolf Marszałek ps. Opoka, chrystusowiec.

Obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Pyrzycach, Goleniowie, Stargardzie i chicagowskim Władysławowie